System Night Vision – czym jest i jak się go kalibruje

Kamery termowizyjne znane nam są już od wielu lat. Początkowo wykorzystywane do celów wojskowych, szybko zyskały dodatkowe zastosowania. Dziś kamerę termowizyjną możemy spotkać nawet w smartfonie. Ale jako, że nas interesują głównie zagadnienia dotyczące pojazdów i rozwiązań w nich stosowanych, przyjrzyjmy się co daje nam system Night Vision oraz w jaki sposób przebiega jego ewentualna kalibracja.

W przypadku gdy prowadzimy pojazd po zmroku w dodatku w niekorzystnych warunkach pogodowych, a pieszy nie zadbał o swoje bezpieczeństwo nawet w minimalnym stopniu, ratunkiem dla kierowcy, oprócz doskonałych świateł może okazać się system Night Vision. System ten, wyposażony w specjalną kamerę termowizyjną. Jak sama nazwa sugeruje, kamera wykrywa temperaturę obiektów które znajdują się w jej zasięgu. Obiekty o wyższej temperaturze kontrastują z zimniejszym tłem, dzięki czemu możliwe jest ich wykrycie i za pomocą specjalnego oprogramowania zidentyfikowanie z czym mamy do czynienia. Oczywiście przede wszystkim chodzi o wyodrębnienie na przekazywanym kierowcy obrazie, postaci człowieka lub zwierzęcia, których temperatura jest wyższa od infrastruktury, wśród której się poruszają. System Night Vision posiada tą zaletę, że wykrywa postać człowieka lub zwierzęcia, jeszcze przed tym zanim znajdzie się ona w zasięgu reflektorów, dając kierowcy czas na ewentualną reakcje.

rys. 1 Obszar wyświetlania obrazu z kamery termowizyjnej w pojeździe AUDI.

Tak samo jak kamera czołowa czy radar w znanych nam już dobrze systemach ADAS, również kamera termowizyjna do poprawnego działania wymaga odpowiedniej kalibracji w przypadku, gdy dojdzie do jej rozkalibrowania np. na skutek stłuczki lub innych zdarzeń, w których doszło do zmiany pozycji czujnika termowizyjnego lub innej usterki elementów wchodzących w skład tego systemu.

Po wykonanej zgodnie z technologią naprawie całego systemu, ostatnią czynnością, którą należy wykonać, jest kalibracja kamery termowizyjnej.

Aby przeprowadzić taką kalibrację niezbędne jest posiadanie odpowiednich narzędzi oraz oprogramowania. Na podstawie pojazdu AUDI A6 4K2 2018 roku, poniżej przedstawiamy, jak wygląda taka procedura.

W tym celu posłużymy się oprogramowaniem TEXA IDC5 CAR oraz interfejsem diagnostycznym TEXA Navigator Multihub. Dodatkowym przyrządem, którego musimy użyć w przypadku kalibracji pojazdu z grupy VGA jest TEXA NIGHT VISION VGA mocowany na prowadnicy zestawu RCCS3 BT (wykorzystywanego do kalibracji kamer i radarów, rys.2)

rys. 2. TEXA RCCS3 BT, Night Vision, interfejs diagnostyczny TXT Multihub

Gdy po naprawie wykonanej zgodnie z wytycznymi producenta, system pokładowy oraz błędy w sterowniku Night Vision wskazują na konieczność przeprowadzenia kalibracji, wykonujemy ją w dwóch kolejnych krokach.

Krok 1. Odpowiednie wypozycjonowanie zestawu RCCS3 BT względem pojazdu oraz kamery termowizyjnej.

Krok 2. Zainicjonowanie procedury kalibracji za pomocą oprogramowania diagnostycznego (rys. 3)

rys. 3. Zainicjowanie procedury kalibracji w oprogramowaniu IDC5 CAR (krok 2)

Krok 1 jest bardzo ważnym etapem całego procesu, odpowiednie i precyzyjne ustawienie RCCS3 względem pojazdu ma decydujący wpływ na ostateczne powodzenie kalibracji. W oprogramowaniu IDC5 znajdziemy kartę techniczną omawiającą cały proces pozycjonowania. Dzięki wyposażeniu RCCS3 w dalmierze elektroniczne (komunikujące się z RCCS3 po Bluetooth)02 ustawienie przyrządu jest wyjątkowo proste. Jedyne co należy zrobić to wykonywać kolejne kroki instrukcji do osiągnięcia „zielonych” wskaźników na specjalnej wizualizacji przedstawionej w oprogramowaniu IDC5 (rys. 4)

rys. 4. Screen z pozycjonowania zestawu RCCS3 – zielone oznaczenia kół oznaczają uzyskanie prawidłowej pozycji.

Podczas pozycjonowania bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z wyświetlanymi wytycznymi:

  • pojazd ustawiony na równym podłożu
  • kierownica ustawiona w pozycji centralnej, a koła ustawione na wprost
  • Ustawienie zawieszenia w tryb Konfort/Normal (o ile pojazd jest wyposażony)
  • Skontrolować ciśnienie w kołach – ewentualnie skorygować ciśnienie do wartości zadanej przez producenta;
  • Bagażnik oraz przedział pasażerki muszi być pusty (pojazd nie obciążony)
  • Załączony hamulec postojowy;
  • Brak osób w pojeździe;
  • Pełny zbiornik paliwa;
  • Nominalna ilość płynów eksploatacyjnych.

Gdy RCCS3 jest już ustawiony zgodnie z instrukcją, możemy przystąpić do kroku drugiego.

W tym kroku należy uzyskać odpowiednią wysokość urządzenia TEXA NIGHT VISION względem kamery termowizyjnej (rys. 5). W tym celu należy zmierzyć wysokość, na której zamontowana jest kamera i uzyskać taką samą wysokość urządzenia NV TEXA.

rys. 5. Wytyczne co do wysokości ustawienia NIGHT VISION

Gdy wysokość zestawu została ustawiona, możemy włączyć urządzenie TEXA Night Vision. Urządzenie musi osiągnąć temperaturę roboczą 70 stopni C

rys. 6. Urządzenie TEXA Night Vision musi uzyskać odpowiednią temperaturę by kalibracja przebiegła prawidłowo.

Następnie, o ile pojazd umożliwia taką funkcję, należy aktywować kamerę noktowizyjną na zestawie wskaźników w pojeździe (gdy nie ma możliwości aktywacji kamery na zestawie wskaźników, należy wykonać procedurę kalibracji, która uwzględnia brak możliwości aktywacji kamery).

rys. 7. Wyświetlany obraz kamery termowizyjnej z obszarami kalibracyjnymi.
rys. 8. Przykład poprawnego wyświetlenia urządzenia kalibracyjnego.

Głównym założeniem jest zlokalizowanie linii błękitnej oraz niebieskiej w przybliżonym środku wyświetlanych zielonych ramek. Na rys. 8 przedstawiono prawidłowy obraz uzyskany po poprawnym zamontowaniu kamery termowizyjnej. W przypadku, gdy linie nie znajdą się w środku zielonej ramki, ustawienie kamery uznawane jest za nieprawidłowe (rys. 9)

rys. 9. Przykład niepoprawnego wyświetlenia urządzenia kalibracyjnego.

W przypadku gdy wykryte zostanie błędne ustawienie kamery, do dyspozycji mam jedną śrubę regulacji, umożliwiającą regulację w poziomie. W przypadku gdy odczytywana jest niepoprawna regulacja w pionie, należy sprawdzić poprawność mocowania kamery lub możliwe jest błędne mocowanie pasa przedniego.

rys. 10. Tabela w oprogramowaniu IDC5 wskazująca pochylenie kamery – po osiągnięcia poziomu poprzez regulację śruby regulacyjnej, procedura przechodzi dalej.

Po wykonanej kalibracji wyświetlane są wyniki kalibracji:

Wynik kalibracjiKalibrację wykonano prawidłowo
Kąt przechyłu0,0
Kąt odchylenia-0,1
Kąt nachylenia0,4

rys. 11. Tabela wyświetlona po wykonaniu kalibracji.

Kalibracja została zakończona. Procedura kalibracji w przypadku, gdy odpowiednio wypozycjonowaliśmy zestaw RCCS3 BT oraz urządzenie TEXA Night Vision nie przysparza problemów i jest łatwa w obsłudze.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi możliwościami zestawu TEXA RCCS3 BT – takimi jak kalibracja kamer o radarów w systemach ADAS.

TEXA Poland

Facebook
Twitter
LinkedIn

VIDEO

ADAS: kalibracja kamery przedniej
RCCS 3 BT – Oficjalne Video Produktu

BROSZURY

ARCHIWUM:

UDOSTĘPNIJ: